O zajęciach teatralnych dla dzieci, porady, dyskusje, scenariusze

Przedstawienie teatralne i światło

7 czerwca 2015

światło w przedstawieniuŚwiatło stanowi niesamowicie wręcz istotny element scenografii w przedstawieniach teatralnych – każdy, kto chociaż raz oglądał takie przedstawienie na pewno zdaje sobie sprawę z tego, że w ogromnym stopniu wpływa ono na efekty końcowe. Śmiało można powiedzieć, że jest ono tak samo ważne jak sama gra aktorów czy inne elementy sceny; samo w sobie odgrywa ono praktycznie osobną rolę.

Z tego też powodu jest to bardzo istotna kwestia której trzeba poświęcić sporo uwagi w czasie organizowania własnego przedstawienia z dziećmi lub młodzieżą. W przypadku takich amatorskich przedstawień dostęp – a raczej jego brak – do profesjonalnego wyposażenia czy nawet odpowiedniej sceny zawsze stanowi spory problem. Nie należy jednak zniechęcać się z tego powodu, bowiem wystarczy jedynie odrobina kreatywności, aby nawet przy tak ograniczonych możliwościach móc uzyskać naprawdę ciekawe efekty. Światło w teatrze jest odpowiedzialne przede wszystkim za budowanie odpowiedniej dla przedstawienia sceny; może służyć także do akcentowania interesujących nas akurat elementów sceny. Z tego też powodu odpowiednie zaplanowanie gry światła jest rzeczą równie ważną, co przećwiczenie całego przedstawienia z aktorami. Osoby operujące światłem muszą dokładnie wiedzieć co należy robić w danym momencie – ały plan powinien być tutaj jak najdokładniej ułożony.

jak oświetlić scenęW miarę możliwości za pomocą światła jesteśmy w stanie budować atmosferę jeszcze przed rozpoczęciem przedstawienia – wówczas możemy całkowicie z niego zrezygnować albo zdecydować się jedynie na mniejszą jego ilość, co stworzy atmosferę oczekiwania. Wyraźne, punktowe światło jest z kolei potrzebne do akcentowania w kluczowych momentach najważniejszych postaci lub innych elementów scenografii; mówiąc ogólnie, może ono służyć do kierowania uwagi widza na interesujące nas w danym momencie rzeczy. Jeśli zależy nam na zbudowaniu atmosfery czy niepokoju, możemy zdecydować się na chłodne, delikatne światło. Oświetlenie nierzadko pełni również rolę integralnego elementu scenografii, na przykład imitując wschód słońca. Nie trzeba wcale inwestować w bardzo zaawansowany i drogi sprzęt oświetleniowy, aby móc zapewnić sobie dobre światło na przedstawieniu. W rzeczywistości do amatorskich przedstawień wystarczą nam te bardziej podstawowe rodzaje reflektorów, które nie kosztują szczególnie wiele.

Ambroży Fusion

Fusce vel magna ligula, et lobortis dolor. Pellentesque est tortor, tincidunt euismod aliquam eget, porttitor non lacus. Sed vel massa leo. Morbi non mauris ullamcorper scelerisque nulla tristique mi a massa convallis cursus.