O zajęciach teatralnych dla dzieci, porady, dyskusje, scenariusze

Przedstawienie teatralne w szkole - doskonała nauka przez zabawę

21 czerwca 2015

szkolne przedstawienie Przez prowadzenia kółka teatralnego można liczyć na to, że dzieci będą w szkole rozwijać się pod kątem artystycznym. Warto zadbać o pewne sprawy prowadząc takie kółko:

- dobrze dobierać materiały, z których będzie się tworzyć scenariusze, dodatkowo łączyć je z muzyką i innymi elementami - główne role mają być grane przez uczniów, to oni mają się tutaj rozwijać a skład osobowy musi być mieszany

- wszystkie sceny powinny być dynamiczne, w przypadku przedstawienia dla dzieci taka forma jest najlepsza, stanie i gadanie nie budzi zainteresowania

- w przedstawieniach warto używać różne dodatki oraz rekwizyty, które będą poprawiać jakość przedstawienia. Trzeba zadbać o to, by teatr był miejscem, które działa stale. Dzieci mają mieć czas, by uczyć się ról. Mogą być aktorami, ale mogą też być takie dzieci, które będą potrzebować więcej czasu, by nauczyć się ról. Każdy ma się czuć dobrze w trakcie przedstawienia, ma być to zabawa, która będzie dawać im radość. Warto przygotować wstępny plan, który wprowadzi w taką formę pracy z dziećmi.

- trzeba realizować ćwiczenia, które poprawią dykcję - trzeba przygotować ćwiczenia, dzięki którym będzie można lepiej pracować głosem

- ćwiczenia ruchowe mają być elementem, który sprawi, że zna scenie dziecko będzie lepiej się zachowywało.

- trzeba przygotować dziecko do dostrzegania zjawisk, tak by wszystkie elementy gry były dobrze zrealizowane, trzeba budować wyobraźnie

- należy starać się o to, by dzieci uczyły się wyrażać uczuć. Można przez te ćwiczenia wyrażać nastroje.

- wprowadzać warto zabawy oparte na skojarzeniach, które poprawią wyobraźnię. Kolejny etap przygotowań powinien dotyczyć już elementów bezpośrednio związanych z teatrem.

- wprowadzenie ćwiczeń, które będą poprawiać styl recytacji

- ćwiczenia związane z wokalem i śpiewem

- wprowadzenie inscenizacji, które będą się łączyć z krótkimi tekstami

- z czasem warto wprowadzać bardziej rozbudowane formy sceniczne i realizować większe projekty.

Teatr w szkole nie jest teatrem zawodowym. Ma to być zabawa, w ramach której młodzi ludzie będą krok po kroku wchodzić do świata sztuki i inscenizacji. Słowo amator pochodzi od słowa kochać, dlatego właśnie amator ma być osobą, która kocha to co robi. Teatr ma być przeznaczony dla młodych widzów, dlatego ma mieć prostą dla nich formę, która będzie wpływać również na ich wychowanie. Warto dbać o to, by teatr szkolny nie był realizowany jednorazowo ale stał się wydarzeniem dość często przygotowywanym. Według specjalistów oczywiście teatr ma być formą, która będzie wpływać mocno na kształtowanie ludzkiej osobowości. Dlatego również szkolny teatr ma być taką formą, w której dochodzi do kształtowania osobowości młodego człowieka. należy dobrze zadbać o realizację tego czasu i jego wykorzystanie. W przeciwnym razie może się okazać, że teatr swoich zadań nie będzie spełniał.

przedstawienie w szkoleCały szkolny tetar warto realizować w ramach kilku różnych form. Musi tam być zarówno miejsce na zabawę jak i też na refleksję i przemyślenia. Każda propozycja ucznia powinna być wzięta pod uwagę i konsultowana. W ten sposób taki młody człowiek będzie czuł się potrzeby. Będzie mógł się rozwijać. Dodatkowe ćwiczenia mogą gwarantować, że młody człowiek będzie również w stanie lepiej poznać swoją osobowość i mieć więcej różnych umiejętności. Trzeba w kółku teatralnym kształtować umiejętność komunikacji, ruchy, mimikę. Teatr może także wpływać na emocjonalny rozwój dziecka, dlatego to również trzeba brać pod uwagę. Uczeń może w ten sposób poznawać siebie i radzić sobie lepiej ze swoimi emocjami. Teatr to również taka forma, która jest świetnym rozwiązaniem na zajęcia pozalekcyjne. Dziecko wiele się tam uczy, kształtuje swoje umiejętności komunikacji i wyobraźnie.

Teatr to także nauka odpowiedzialności u dziecka. Musi się bowiem przygotować do realizowania swojej formy sceniczne, musi nauczyć się roli. Od tego bowiem będzie zależeć czy takie przedstawienie będzie udane. Jest to forma, która sprawi, że dziecko będzie uczyć się również całej formy scenicznej, jej rozumienia i tego jak wiele teatr może dziecku dać. Zadaniem nauczyciela będzie realizowanie takich form teatralnych, które będą bez wątpienia atrakcyjne dla dzieci. Uczniowie musza chętnie brać udział w takich przedstawieniach, muszą się w nie angażować. 

Ambroży Fusion

Fusce vel magna ligula, et lobortis dolor. Pellentesque est tortor, tincidunt euismod aliquam eget, porttitor non lacus. Sed vel massa leo. Morbi non mauris ullamcorper scelerisque nulla tristique mi a massa convallis cursus.