O zajęciach teatralnych dla dzieci, porady, dyskusje, scenariusze

Przedszkolna zabawa w teatr i jej zalety

15 czerwca 2015

teatr w przedszkolu Praca z dziećmi wykonywana w przedszkolu przybiera różne formy, za jedną z najbardziej interesujących uznaje się przy tym przedstawienia teatralne z udziałem najmłodszych. Nie można zresztą się temu dziwić, sam teatr jest bowiem wyjątkową formą sztuki łączącą ze sobą bardzo zróżnicowane wizje artystyczne. Wspólne wykorzystanie tych wizji przyczynia się do tego, że nie bez przyczyny o teatrze mówi się jako o syntezie sztuki. Już choćby dlatego przedszkolaki nie muszą wcale ograniczać się do oglądania przedstawień, same mogą w nich bowiem brać udział bawiąc się w teatr.

Jedną z największych zalet zabawy w teatr jest to, że mamy do czynienia z aktywnością bardzo ciepło przyjmowaną przez same dzieci. Niemal każde z nich czerpie przecież przyjemność z wcielania się w inne postacie już od najmłodszych lat bawiąc się w dom, sklep albo wizytę u lekarza. Nie można przy tym nie zauważyć, że to właśnie podczas tych zabaw dzieci po raz pierwszy stają się aktorami nie tylko upodabniając się wizualnie do odgrywanych przez siebie postaci, ale również zmieniając głos i odtwarzając ich zachowania. Dziecko w wieku przedszkolnym charakteryzuje się zresztą i tym, że chętnie próbuje różnych form wyrażania swojej natury. Recytuje, tańczy i śpiewa, pokazuje więc swoją ekspresję na wiele sposobów. Ostatnie lata to okres, w którym poparcie zyskują wszystkie te działania, które pomagają w aktywizowaniu dziecięcej spontaniczności, trudno więc nie zgodzić się z tym, że zabawa w teatr może być formą prawdziwie interesującą, dzięki której dzieci staną się bardziej otwarte i kontaktowe.

Jedną z przyczyn, dla których teatr tak bardzo podoba się dzieciom jest stwarzana przez przedstawienia możliwość realizowania dziecięcych marzeń. Na czas przedstawienia przedszkolak staje się kimś innym, niż jest w rzeczywistości i wkracza do świata, w którym nie ma rzeczy niemożliwych i wszystko może się zdarzyć. I choć jest to znakomita zabawa, nie można nie dostrzec tego, że ma ona rzeczywisty, namacalny wpływ na rozwój dziecka. Warto wspomnieć już choćby o tym, że mały aktor rozwija swoją wyobraźnię, nie bez znaczenia jest jednak i to, że staje się bardziej umuzykalniony i poprawia dykcję. Polepsza się też jego koordynacja ruchowa, a choć dziecko nie uświadamia sobie tego, bawiąc się w najlepsze nie tylko ćwiczy pamięć, ale również opanowuje techniki koncentrowania się na jednej czynności. Wszystkie te nawyki wyniesione z przygotowań i samych przedstawień teatralnych mogą mieć nieocenione znaczenie w jego późniejszym życiu.

kółko teatralne w przedszkolu Osoby analizujące konsekwencje przedszkolnej zabawy w teatr zwracają uwagę również na to, że wpływa ona na charakter małych aktorów. Dziecko rozwija zmysł obserwacji i poznaje skuteczne sposoby rozładowywania emocji. Jednocześnie jest dowartościowywane, a odpowiednie przeżywanie emocji i uczuć ułatwia im proces socjalizacji. Teatr to znakomita lekcja moralności podana w ciekawy sposób i w przyjemnej formie, dziecko dowiaduje się więc, niemal przez przypadek, jakie postawy i zachowania są dobre, a jakie można uznać za niewłaściwe. Pomocne okazuje się też wcielanie się w kolejnych bohaterów i przeżywanie ich losów, ważną rolę odgrywają przy tym nie tylko bohaterowie pozytywni, ale i źli, ci ostatni stają się bowiem swego rodzaju ostrzeżeniem odnoszącym się do konstrukcji otaczającego dzieci świata. Zabawa w teatr to także dobry pomysł na zmianę formy, a tym samym również uatrakcyjnienie zajęć proponowanych maluchom, można więc mieć pewność, że same dzieci będą w nich chętnie uczestniczyć. Zabawa będzie radosna, a jednocześnie wartościowa.

Ambroży Fusion

Fusce vel magna ligula, et lobortis dolor. Pellentesque est tortor, tincidunt euismod aliquam eget, porttitor non lacus. Sed vel massa leo. Morbi non mauris ullamcorper scelerisque nulla tristique mi a massa convallis cursus.