O zajęciach teatralnych dla dzieci, porady, dyskusje, scenariusze

Jakie symbole odkrywają bohaterowie jasełek?

11 czerwca 2015

bohaterowie jasełekChcąc poznać historię jasełek musimy przenieść się do odległego roku 1223, właśnie tam bowiem, w miejscowości Greccio, zostały one wystawione po raz pierwszy. Oczywiście, jasełka odgrywane obecnie w istotny sposób różnią się od tych, które na początku trzynastego wieku przygotowywał sam święty Franciszek.

Dziś odchodzi się już choćby od figurek i kukiełek, w przedstawieniach pojawiają się przy tym nie tylko aktorzy, ale również żywe zwierzęta. Nie bez znaczenia jest i to, że jasełka są bardziej dynamiczne niż wcześniej, a choć nadal w centrum wydarzeń znajduje się Święta Rodzina i jej historia, małego Jezusa coraz częściej odwiedzają osoby świeckie. Nawet w tym momencie nie możemy zresztą mówić o końcu dokonujących się na naszych oczach zmian, nie bez znaczenia jest bowiem i to, że w czasie jasełek pojawiają się scenki rodzajowe nawiązujące do tradycji regionów, w których są one wystawiane.

Gdy jednak mówimy o głównych bohaterach przedstawienia możemy mieć pewność, że nie zmieniają się zarówno oni, jak i ich symbolika. W centrum wydarzeń znajduje się zawsze Święta Rodzina i Jezus w żłóbku i to właśnie tu mamy do czynienia z osią, wokół której rozgrywa się cała fabuła jasełek. Przed dziecięciem Jezus niezmiennie czuwają Józef i Maryja. Ich postawa klęcząca wyraża adorację dla Boga, postawa stojąca zaś – gotowość służenia i podejmowania wszystkich działań, które to umożliwią. Niezmienni są też Pasterze, którzy pojawiają się przy żłóbku, aby adorować Jezusa. To właśnie oni symbolizują prostych ludzi wybranych przez Boga po to, aby razem z nim cieszyć się radosną nowiną o przyjściu na świat Jego Syna.

postacie w jasełkachNie przez przypadek z towarzystwie Pasterzy pojawiają się zawsze Aniołowie. To symboliczne ukazanie pewnej dwoistości charakterystycznej dla Syna Bożego. Ważna jest również obecność przy żłóbku Trzech Królów od wieku symbolizujących wiedzę i nauki. Stanowią oni dowód na to, że poszukiwanie prawdy o Bogu rozumem jest możliwe i właściwe. Osoby zaznajomione ze Starym Testamentem nie powinny dziwić się, że w grocie pojawiają się też wół i osioł, jest to bowiem czytelne nawiązanie do proroctwa Izajasza. Oba zwierzęta różnią się zresztą między sobą, podczas gdy bowiem osioł symbolizuje zepsucie i nieuzasadniony upór, wół jest symbolem ofiarności, mądrości i posłuszeństwa. A przecież znamienne jest to, że oba zwierzęta w tym samym momencie rozpoznają Boga w noworodku, który właśnie przyszedł na świat. Niebagatelna jest też obecność psa – wiernego, mądrego i czujnego tak, jak prawdziwy chrześcijanin.

Ambroży Fusion

Fusce vel magna ligula, et lobortis dolor. Pellentesque est tortor, tincidunt euismod aliquam eget, porttitor non lacus. Sed vel massa leo. Morbi non mauris ullamcorper scelerisque nulla tristique mi a massa convallis cursus.