O zajęciach teatralnych dla dzieci, porady, dyskusje, scenariusze

Jasełka i ich historia

3 czerwca 2015

historia jasełek Mówienie o tradycji i współczesności przedstawień jasełkowych nie byłoby z pewnością możliwe, gdybyśmy nie wspomnieli również o historii samego Bożego Narodzenia.

Przyjmuje się, że pierwszy raz obchodzono je już w roku 354, a sama data wcale nie została wybrana w sposób przypadkowy. Jej ustalenie przypisujemy świętemu Augustynowi i najprawdopodobniej to właśnie on wpadł na pomysł, aby połączyć z chrześcijańskimi starożytne pogańskie święta narodzenia światła obchodzone w wielu miejscach za jego czasów. Jasełka od samego początku bazowały na przekazach odnoszących się do historii narodzin Zbawiciela umieszczonych w ewangeliach. Jeszcze zanim narodziła się idea przedstawień, pojawiły się obrazy nawiązujące do tych wydarzeń. Z pierwszymi mieliśmy do czynienia w rzymskich katakumbach, obrazy pojawiały się jednak również na sarkofagach pierwszych chrześcijan. Co ciekawe, już wtedy pojawiały się na nich wół i osioł – zwierzęta, o których nie wspomina się w Nowym Testamencie, są jednak obecne w starotestamentowej księdze proroka Izajasza.

A co z samymi jasełkami?

Pomysł wystawiania przedstawień opowiadających o narodzinach Jezusa narodził się na początku trzynastego wieku. Jego autorem był sam święty Franciszek z Asyżu, dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być więc to, że zadbał on o to, aby w jasełkach pojawiali się nie tylko ludzie, ale również zwierzęta. W Polsce jasełka pojawiły się w piętnastym wieku dzięki aktywności zakonu franciszkanów. Dość wcześnie ustalono też sztywne ramy czasowe odnoszące się do wystawiania jasełek i założono, że powinny być one wystawiane począwszy od drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia.

Ambroży Fusion

Fusce vel magna ligula, et lobortis dolor. Pellentesque est tortor, tincidunt euismod aliquam eget, porttitor non lacus. Sed vel massa leo. Morbi non mauris ullamcorper scelerisque nulla tristique mi a massa convallis cursus.