O zajęciach teatralnych dla dzieci, porady, dyskusje, scenariusze

Jakie jest współczesne znaczenie jasełek?

5 lipca 2015

jasełka Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres. Być może nie zawsze jesteśmy w stanie wygasić wszystkich sporów, nie ulega jednak wątpliwości, że podejmujemy w tym celu wysiłki, na które nie stać nas w innych okresach roku i stajemy się dla siebie lepsi przynajmniej na kilka dni. To również czas, który możemy poświęcić naszej rodzinie wspominając dawne czasy. To też okres, w którym ożywają dawne tradycje, nie powinny więc zaskakiwać nas opowieści starszych krewnych z rozbawieniem przypominających sobie czasy, w których w przebraniu wędrowali po domach sąsiadów odgrywając role kolędników.

Dziś kolędowanie jest już tradycją odchodzącą w zapomnienie, choć z pewnymi jej elementami ciągle jeszcze mamy do czynienia na polskiej wsi. Gdy mówimy o upływie czasu, nie możemy nie zauważyć i tego, że nie był on obojętny również w odniesieniu do jasełek, a więc przedstawień bożonarodzeniowych wzorowanych na misteriach franciszkańskich. Zdaniem historyków, widowisko opowiadające o narodzinach Jezusa pojawiło się w okresie życia Franciszka z Asyżu uznanego później przez kościół za świętego.

Pierwsze przedstawienia mogły być wystawiane wyłącznie w kościołach, z czasem jednak zaczęto odchodzić od tego zwyczaju. Pewien wpływ na taki stan rzeczy miała zresztą wydana w osiemnastym wieku przez biskupów decyzja o tym, aby przedstawień nie organizować. Kolędnikami byli w tym czasie przede wszystkim czeladnicy i żacy, samo przedstawienie przeniosło się więc do gospody znikając z placu przed kościołem na długi czas. I choć nie było to łatwe, okazało się, że jasełka były w stanie przetrwać znane również w początkach dwudziestego pierwszego wieku. Wystawia się je od drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia aż do 2 Lutego, pojawiają się one jednak nie tylko w kościołach, ale również w szkołach i domach kultury. Dawnych czeladników i biednych studentów dziś zastępują dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów. Co ważne, wiele przedstawień prezentuje naprawdę wysoki poziom i przyjmuje ciekawe formy, a wiele szkół wychodzi z założenia, że przygotowanie oryginalnego pomysłu na jasełka to dobry pomysł na oryginalną promocję.

Mówiąc o jasełkach nie można zresztą nie zwrócić uwagi na to, że mamy do czynienia z pewnymi trendami wpływającymi na ich charakter. Ostatnie lata to zatem swego rodzaju moda na powrót do korzeni. Po latach do łask wracają, między innymi, przeglądy jasełkowe organizowane zwłaszcza na wsiach, mamy przy tym do czynienia z trendem widocznym nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jasełka są zresztą przedstawieniem szczególnie kochanym przez małych aktorów i przemawiającym do ich wyobraźni, często można więc usłyszeć, że jest to pierwszy krok na drodze do dorosłej kariery aktorskiej dzisiejszych maluchów. Jasełka mają zresztą pewne znaczenie także dla rodziców. Mogą cieszyć się swoimi dziećmi oraz doceniać ich ociągnięcia i niejednokrotnie chętnie pomagają maluchom przygotować się do odgrywanej przez nie roli.

Ambroży Fusion

Fusce vel magna ligula, et lobortis dolor. Pellentesque est tortor, tincidunt euismod aliquam eget, porttitor non lacus. Sed vel massa leo. Morbi non mauris ullamcorper scelerisque nulla tristique mi a massa convallis cursus.